Biliži se oktobar 2021 godine…
Osam decenija je prošlo a mi se,i dalje, ponašamo,sudeći po tome ,u kakvom je stanju naše stratište, kao nedovršeni i neodgovorni ljudi.
Brojne su teorijske i praktične dileme kako (is)koristi događanja iz naše burne prošlosti za oblikovanje naših pokolenja,jer identitet jednog naroda u velikoj meri zavisi od toga koliko se pamti , piše i govori o njegovim istorijskim pobedama i porazima a pre svega o brojnim stratištima.
Generacije koje tek pristižu,mlađi naraštaji ne smeju ostati inferiorni prilikom suočavanja sa datumima i mestima stradanja u ne tako dalekoj prošlosti. Ne smemo dozvoliti ni minimum šansi za ostvarenje čuvene izreke Džordža Santajane koji je rekao da: „Oni koji ne pamte prošlost osuđeni su na to da je ponove“
Kraljevo će ,u oktobru ove godine,prigodnim manifestacijama,parastosom i programom u Spomen parku obeležiti 80 godina od kada su u periodu od 15. do 20. oktobra 1941 godine pripadnici regularnih snaga nemačkog Vermahta streljali, kako se za sada pouzdano zna, 2.255 ljudi, mahom Kraljevčana, radnika ondašnje Fabrike vagona, Fabrike aviona ,Državne železničke radionice i nekoliko stotina izbeglica iz Slovenije i sa Kosova koji su ,te rane 1941 godine, u Kraljevu pronašli privremeno utočište.
Burne društvene promene i izumiranje preživelih streljanja u Kraljevu, utiču , uprkos brojnim učinjenim naporima istoričara,kulturnih poslenika ,države i lokalne samouprave da sećanje na te dane i tragično stradanje kraljevčana u oktobru 1941 godine bledi.
Brojnim i često vrlo kontroveznim promenama u nastavnim programima i planovima za osnovne i srednje škole ,u proteklim decenijama, dodatno se nesvesno uticalo na slabljenje pamćenja na ovaj i slične događaje iz naše prošlosti.
I mi,mediji, dali smo ,takođe svoj „doprinos“ takvim procesima jer se temom kraljevačkog stradanja i sličnim temama iz naše prošlosti bavimo sporadično,uglavnom ,uoči datuma kada se ,na razne načine,obeležavaju takvi događaji.
Medijski projekat „ Znam,čuo sam,to je “ ima za cilj da kontinuiranim objavama, žanrovski različitih medijskih sadržaja, u periodu od najmanje četri meseca doprinese jačanju kulture sećanja ukazujući na univerzalne poruke koje takvi tragični datumi iz naše prošlosti ostavljaju kao trajni beleg u nauci, kulturi i kolektivnom pamćenju naroda.
Uz sadržaje u kojima će kao sagovornici dominirati istoričari i predstavnici kulturnih institucija i ustanova veći deo planiranih sadržaja otvoriće medijski prostor ,mladim kreativnim stvaraocima iz različitih sfera umetnosti kako bi oni ,na način primeren njihovom senzibilitetu iskazali svoju percepciju poruka takvih strašnih događaja i svoje predloge kako da takve događaje iz naše prošlosti ne zaboravimo, jačajući kroz ta sećanja i sebe kao individue i sebe kao narod.
Tekst je jedan od sadržaja medijskog projekta „Znam,čuo sam,to je…“ koga,uz podršku Ministarstva kulture i informisanja,sprovode „KV Novosti-on line“.Stavovi izneti u tekstu su isključiva odgovornost „KV Novosti-on line“ i ni na koji način ne predstavljaju stavove i mišljenja Ministarstva kulture i informisanja.
Broj pregleda: 994
Komentari su zatvoreni.