Okrugi sto koga je organizovalo udruženja građana Novi Put, održan pre nekoliko dana u Kraljevu,na kome su,od strane predstavnika relevantnih institucija i organa lokalne samouprave , predstavljeni kvalitet vazduha u gradu Kraljevu ,trenutni monitoring kvaliteta vazduha i projekti koje sprovodi lokalna samouprava u cilju poboljšanja kvaliteta vazduha, potvrdio je mnoge, ranije izrečene, konstatacije o ozbiljnosti problema sa kojim se građani Kraljeva suočavaju,tokom grejne sezone.
Kraljevo se,godinama unazad, tokom zimskih meseci suočava sa velikim koncentracijama suspendovanih PM10 i PM2,5 čestica u vazduhu i spadaju u grupu najvećih i najopasnijih zagađivača vazduha.To su sitne čestice koje se nalaze u vazduhu svuda oko nas ,koje ,zbog svoje veličine direktno ,negativno, utiču na efekat u životnoj sredini i na ljudsko zdravlje.
One nastaju kao nus pojava nekih prirodnih procesa ali najopasnije i najzastupljenije kod nas su one koje nastaju delovanjem čoveka a pre svega raspršivanjem prilikom sagorevanja uglja, nafte i ostalih prljavih derivata pri zagrevanju objekata.U Kraljevu su nešto manje zastupljene ove čestice nastale prilikom sagorevanja fosilnih goriva u lokalnom saobraćaju.
Merenja njihove koncntracije se ,u Kraljevu, vrše kontinuirano duže od jedne decenije od strane Zavoda za javno zdravlje kao relevantne i akreditovane instiucije.
Značaj ovog kontinuiranog merenja je višestruk ali dobijeni podaci se ,još uvek, nedovoljno koriste.Pre svega za definisanje redosleda i vrste brojni multisektorskih mera koje lokalna samoprava treba da planira i kontinuirano sprovodi u cilju unapređenja kvaliteta vazduha u gradu tokom grejne sezone.
Da je ova konstatacija tačna svedoče nam,na jednoj strani, podaci o merama koje svake godine ta ista lokalna samouprava preuzima u cilju otklanjanja uzročnika pojave suspendovanih PM10 i PM2,5 čestica u vazduhu, a na drugoj strani o tome svedoče podaci o njihovim ,i dalje, visokim koncentracijama u vazduhu tokom grejne sezone.
A ti podaci o još uvek velikim prekoračenjima zagađujućih materija u vazduhu,zbog čega se Kraljevo i dalje nalazi na osmom mestu među 10 gradova u Srbiji sa najzagađenijim vazduhom iako nema ni rudinke ni topionice.Tako smo 2021.godine imali 88.dana sa koncentracijama suspendovanih PM10 i PM2,5 čestica u vazduhu iznad dozvoljenih što je znatno manje nego 2022, kada je broj dana u kojima su prekoračeni limiti bio s 112 dana.. Ovo smanjenje nije posledica sistemskih mera kako je istaknuto na okruglom stolu, već prosto uticaj povoljnih meteoroloških prilika. O oktobra meseca 2023. godine grad Kraljevo je dobio automatizovani analizator za merenje suspendovanih čestica i prikazivanje rezultata u realnom vremenu (što je bio i zagovarački cilj sprovedenog projekta). Ovo je značajan faktor u monitoring kvaliteta vazdiha, odnosno blagovremenog i tačnog informisanja građana. Rezultati merenja na ovoj stanici pokazuju da je u januaru mesecu zabeleženo više dana sa ozbiljnim prekoračenjima koncentracija suspendovanih PM10 i PM2,5 čestica u vazduhu.
Grad Kraljevo,zadnjih godina,sufinansira i sprovodi mere unapređenja energetskih svojstava i individualnih i javnih objekata,uz podršku resornog ministarstva. To radi zato što su ,najveći zagađivači vaduha ložišta pre svega individualnih objekata a potom i kotlarnice nekoliko javnih objekata koji još uvek koriste nekvalitetna fosilna goriva (lož ulje, mazut i ugalj) za zagrevanje.
O sprovođenju ovih mera je, na Okruglom stolu, govorila Mirjana Prodanović,rukovodilac Projektno razvojnog centra Gradske uprave navodeći,između ostalog, da su za zadnje tri godine unapređene energetske karakteristike i /ili zamenjena ložišta u Domu učenika srednjih škola, OŠ“ Vuk Karadžić“, MST „14 oktobar“, a da je ,u istom periodu oko 300 građana iskoristilo subvencije da unapredi energetske karakteristike svojih objekat i zameni loša individualna ložišta.
Istina o (ne)kvaliteu vazduha tokom grejne sezone i glavnim uzročnicima takvog stanja u Kraljevu se zna. Donosioci odluka u lokalnoj samoupravi nisu ostali gluvi na upozorenja i predloge stručne javnosti i civilnog sektora grada. Pokrenuti su određeni mehanizmi ,usvojeni kakvi takvi dokumenti javnih politka, mislimo tu ,pre svega, na Plan kvaliteta vazduha za period 2020-2027 donet sa zakašnjenjem i ne baš konzistentnog sadržaja.Uvećavaju se,iz godine u godinu, izdvajanja iz javnih prihoda za sprovođenje mera koje unapređuju monitoring kvaliteta vazduha ali i energetska svojstva objekata čija su ložišta uzročnici zagađenja,ali…
Problem kvaliteta vazduha nije rešen.Nerealno je i očekivati da zbog složenosti faktora koji negativno uiču na njegov rešenje da to bude rešavano po ubrzanim procedurama.
Zato je važno da ,u Kraljevu,udružimo sve snage u borbi za čistiji vazduh, da i dalje unapređujemo međusektorsku komunikaciju i saradnju,a upravo je to kao dobar primer onoga što je videle istakla i Nataša Konstatinović kordinatorka programa podrške javnom zagovaranju „Istraži – Osnaži“ koji finansira Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, a sprovodi Trag fondacija.
Ova fondacija je pružila neophodnu podršku u poslednjih deset meseci udruženju Novi Put iz Kraljeva da sprovede svoj projekat „Udružimo snage za čistiji vazduh“ u okviru koga je organizovan ovaj Okrugli sto, niz javnih debata (razgovora sa građanima), prikupljeni podaci i urađena brošura „Čist vazduh-dobro zdravlje“.
Broj pregleda: 458
Tagovi: Istraži-Osnaži, kraljevo, Novi Put, Udružimo snage za čistiji vazduh
Komentari su zatvoreni.