Polaganjem venaca na „Spomenik oslobodiocima“ u Pljakin šancu kraj Ibarskog mosta u Kraljevu, danas je obeležena 77-a godišnjica oslobođenja grada na Ibru u II svetskom ratu.
Posle intoniranja himne vence na „Spomenik oslobodiocima“, su položile delegacije grada kraljeva, Raškog upravnog okruga, 2 .brigade Vojske Srbije, Policiske uprave i Odreda žandarmerije iz Kraljeva, Gradskog odbora Pokreta socijalista, predstavnici udruženja učesnika ratova, Kola srpskih sestara i udruženja građana Jovan Kursula.
Prisutnima se potom obratio pomoćnik gradonačelnika Kraljeva za socijalnu politiku Marko Matović istakavši aktuelnu činjenicu prisustva velikog broja revizionističkih teorija o događajima iz savremene istorije, tačnije o periodu II svetskog rata, čiji je zajednički imenitelj umanivanje uloge narodooslobodilačkog pokreta i partizanskih jedinica u borbama protiv nemačkoh okupatora i konačnog slamanja nacizma.
Zato je važno, istakao je Matović da, i na ovaj način, negujemo kulturu sećanja na značajne datume iz prošlosti našeg grada koji kao plod te borbe, slobodu uživa već 77- u godinu u kontinuitetu.
Kao i prošle godine uočljivo je ,danas, bilo odstustvo bilo kog predstavnika Socijalističke partije iz Kraljeva koji su, svojevremeno,dok su,pre više od deset godina, bili koalicioni partner demokratama u gradsko vlasti, insistirali da se ovaj dan u Kraljevu obeležava na svečaniji način nego u Srbiji, što je i činjeno sve do 2020 godine.
Hroničar grada doktor Milan Matijević je potom održao kraću besedu o velikim borbama,vođenim tokom oktobra i novembra meseca 1944.godine za osobođenje Kraljeva.
Oslobođenju grada na Ibru novembra 1944 godine predhodila je velika bitka koja je, pored bitke za oslobađanje Beograda, bila je jedna od najmukotrpnijih i najdužih bitaka za oslobođenje u Srbiji.
Bitka za Kraljevo otpočela je sukobom se jedinica 3. Srpske brigade NOVJ i 65. Korpusa Crvene armije sa 7. SS divizijom Princ Eugen 16 novembra u selu Čukojevac. . 3. Srpska brigada svakodnevno je dejstvovala u predelima sela Vitanovac, Šumarice, Borča i Ugljarevo, 6. Srpska brigada NOVJ u Dragosinjcima, a 4. crnogorska brigada NOVJ i jedinice Crvene armije na području Vrbe i ka Ćavi.
Na prostoru Kraljevo – Raška, u višednevnim borbama krajem novembra 1944. Vojnici Druge proleterske divizije odbile su sve pokušaje neprijatelja da se probiju ka Kraljevu. Odlučujuća bitka 3. Srpske brigade vođena je u Matarugama, Mataruškoj Banji i Progorelici, nakon koje je onemugućena nemačkoj vojsci bitna komunikacija Kraljevo – Raška.
U noći 28/29. novembra jedinice 4. crnogorske brigade, 1041. sovjetskog puka i jedinice i 3. i 6. srpske brigade NOVJ prešle su Ibar istočno i zapadno od grada, zauzevši delove grada oko porušenog mosta i otpočele su presudnu bitku za Kraljevo. Borbe su se odvijale prvo u prigradskim delovima, a potom i na samim gradskim ulicama.
29. novembar 1944. je ,za Kraljevo, bio prvi dan slobode posle četvorogodišnje okupacije od nemačkih fašista koji su,samo u oktobru 1941 godine,streljali više od 2.200 žitelja Kraljeva i izbeglica iz Slovenije i sa Kosova koji su u njemu potražili utočište.. Narednog dana, 30. novembra, oslobodilačka vojska i civili odali su poštu streljanima oktobra 1941.
1968. godine je ,u znak sećanja na junaštvo oslobodilaca Kraljeva, podignut “Spomenik oslobodiocima Kraljeva” na ulazu u park “Pljakin šanac”,u neposrednoj blizini Ibarskog mosta.Spoenik je delo kraljevačkog arhitekte Aleksandra Vasiljevića.
Broj pregleda: 1148
Komentari su zatvoreni.