Upravljane komunalnim otpadom je gorući ,a možda i najveći,društveni, ekološki, ,ekonomski,zdravstveni pa zašto ne i politički problem Kraljeva.
Stvaramo ga zajednički, svi mi! Тrebalo bi da se svi mi zajednički i staramo o njemu. Pre svih država i lokalna smouprava, tačnije njihove institucije ,pa onda i mi građani.
Činjenicom da kroz sistem poreza i naknada, izdržavamo institucije ne prestaje potreba, obaveza i briga nas građana da se agnažujemo oko rešavanja problema upravljanja otpadom,komunalnim pre svega,.
Posebno zbog činjenice da je komunalnog otpada sve više i više iako je, sudeći po rezultatima popisa, nas živih ljudi,sve manje i manje.
Postoje propisi ,pa čak i metodologija, kako treba da se meri količina i sastav komunalog otpada koga građani i privreda Kraljeva, stvore tokom godine,ali se to ne radi.Tačnije radi se,procena,na osnovu kubikaže i broja vozila angažovanih da komunalni otpad prikupe i odvezu na gradsko smetlište koje, samo raste i širi se ,još od 1971.godine, kada je tamo stovarena prva količina otpada.To smetlište raste i u širinu i u visinu! A kako i ne bi ,kada te i tako sačinjene procene govore o preko 30.000 tona generisanog otpada,na godišnjem nivou.
O problemu konstantog rasta smetlišta/deponije u Kraljevu ,svedoči podatak da su se odbornici Skupštine grada ,u prošlom sazivu, saglasili da se rade izmene planskih dokumenata grada, za novih 25 hektara planiranih za izgradnju Regionalnog centra za upravljanje otpadom.
Tako bar piše u dokumentima resornog ministarstva gde se govori o projektu „Čista Srbija“.
Na zvaničnom sajtu projekta „Čista Srbija“,piše da je u Kraljevu planirana izgradnja Regionalnog centra kapaciteta do 100 T/dan sa svim potrebnim sadržajima (objekat sa postrojenjem za tretman čvrstog mešanog otpada, sanitarne kasete, postrojenje za preradu procednih voda, upravna zgrada, garaža za kamione i mehanizaciju sa radionicom, objekat za prijem i kontrolu merenja…). Planirana površina na kojoj će se graditi Centar Kraljevo je 250.000 m². Planirano je da se Centru za upravljanje Kraljevo priključe opštine Trstenik i Vrnjačka Banja. Broj stanovnika koji će biti obuhvaćen Centrom u Kraljevu je 195.981.
Mada, u Službenom listu grada Kraljeva,u naslovu odgovarajuće Odluke o izmeni plana detaljen regulacije ,objavljene novembra 2021.godine, nema te reči „Regonalni“.
Trenutno je,volšebni nestanak te reči, manje važan,biće valjda nekakvih javnih uvida ili javnih rasprava i o drugim, planskim, dokumentima neophodim za izgradnju jednog takvog komunalnog infrastrukturnog objekta.
Ono što je sada potrebno i važno i što se može,ako ima razuma i sloge, jeste organizovanje serije razgovora na temu upravljanja komunalnim otpadom, sa unapred definisanom Agendom razgovora i sa jasno definisanim stavom da ova generacija kraljevčana hoće a videćemo i da li će znati, da započne proces koji će biti završen rešenim problemom komunalog otpada.Sve u skladu sa najsvremenijim tehnološkim i normativnim mogućnostima.
Za koje vreme bi problem upravljanja komunalnim otpadom bio rešen na održivi način isuviše je pretenciozno da licitiramo u ovom prilikom.
Jedno je već sada sasvim izvesno , a to je da trajnog i održivog rešenja problema upravljanja komunalnim otpadom neće biti, ako nema planova i programa koji su plod dogovora vlasti i građana.I ako,najzad ne krenemo sa prvim korakom ka tom cilju.
To je ugrentno kreiranje ozbiljnih, finansijskih,kadrovskih, organizacionih i infrastrukturrnih preduslova za početak primarne selekcija – razvrstavanje komunalnog otpada na mestu njegovog nastanka.
Na potezu su oni koji su,i po zakonima, najodgovorniji za ovaj problem.To su odbornici Skupštine grada, oni koji trenutno upravljaju ovim gradom ili u njemu (sa)učestvuju kao aktuelna parlamentarna manjina.
Građani i njihova udruženja posebno, imaju svoj deo odgovornosti i obaveza, svesni problema lošeg upravljanja komunalnim otpadom zbog čega je ozbiljno ugroženo zdravlje svih građana, dece posebno. Za početak da se pozivu, na razgovore o rešavanju problema komunalnog otpada,odazovu.Ili da,u slučaju izostanka poziva na te razgovore,počnu organizovanije i glasnije da proizvaju odgovorne.
Znamo da će mnogima,zbog postojećih praksi komunikacija političkih aktera,vlasti pre svega i građana,ovo (za)zvučati kao utopija.
Potrudimo se,svako u okviru svojih mogućnosti i nadležnosti , da tako ne bude.
Vremena za oklevanje sa rešavanjem problema upravljanja komunalnim otpadom u Kraljevu je sve manje i manje.
Jer ,sutra je novi dan,nove,veće količine komunalnog otpada, biće tu,u našim dvorištima,na ulicama,dovežene,možda, i sa strane … Na gradskom smetlištu koje raste li raste.
Broj pregleda: 405
Tagovi: Gradska deponija Kraljevo, JKP Čistoća, Upravljanje komunalnim otpadom u Kraljevu
Komentari su zatvoreni.