subota, 23. novembar 2024.

Preduzeće “Elipsa” iz Kraljeva traži podršku za svoj pilot projekat dekarbonizacije  tekstilnog sektora Srbije

Objavljeno: 21.06.2023. | autor: KV Novosti -on line

Srbija je ,pre dve godine, u Sofiji potpisala Deklaraciju kojom se obavezala da,do 2050 godine, postane ugljenično neutralna, odnosno, da se količina proizvedene emisije CO2 dovede u balans sa uklanjanjem iz atmosfere ovih štetnih emisija. Ukoliko Srbija ne bude bila spremna da ide u pravcu dekarbonizacije, odnosno smanjenja CO2 emisija, trpeće velike ekonomske štete,kroz novu taksu koju će EU uvesti na uvoz robe iz zemalja gde ne postoje takse na CO2. Od oktobra ove godine uvoznici određenih proizvoda u Evropsku uniju moraće da prijave koliko je CO2 emitovano u procesu njihove proizvodnje, a od 2026. godine počeće da plaćaju i takse Evropskoj uniji, koje će zavisiti od količine emitovanog CO2. U toku su razgovori da  regionalne energetske kompanija pa dake i EPS uđu  EU sistem trgovine emisijama ugljen-dioksida (ETS).

Dok  su manje upućeni u zabludi da se ovo tiče isključivo  energetskog sektora ,oni infomisaniji  znaju da se ,u Srbiji, u svim privrednim sektorima, otvaraju  brojne dileme  zbog  novih međunarodnih i nacionalnih  javnih  politika preko koji će se implementirati brojna  rešenja čiji će ishod biti smanjenje proizvedene emisije CO2.

Prevedno na svima  jasan jezik vreme jeftine elektične energije je za nama ,njen udeo u finalnoj ceni bilo kog proizvoda će rasti i smanjivati konkurentnost  proizvoda iz Srbije  na već globalizovanom tržištu.

Zato oni koji to uviđaju počinju da tragaju za ublažavanjem ovog problema zarad očuvanja svoje konkurentnosti na tržištu.

Među njima je i preduzeće  “Elipsa” iz Kraljeva koje posluje u  tekstilnoj industriji gde  postoji ozbiljna konkurencija i svaki dodatni trošak u proizvodnji izaziva problem u funkcionisanju preduzeća.

“Elipsa” se električnom energijom snabdeva od javnog snadbevača, koji oko 70 % energije  dobija iz teremoelektrana što dovodi do značajne emisije gasova „staklene bašte“.

To je bio razlog da ovo preduzeće  ,uz  podršku tima eksperata ,predvođenog magistrom tehničkih nauka Jovanom Nešovićem, konkuriše projektom “Dekarbonizacija u tekstilnoj industriji – pilot projekat „Elipsa“ Kraljevo”,  za podršku UNDP(Program Ujedinjenih nacija za razvoj u Srbiji) namenjenu inovativnim rešenjima  za dekarbonizaciju koja doprinose pravednoj zelenoj tranziciji u Srbiji.

Ukoliko bude dobila podršku za realizaciju ovo projekta “Elipsa” će  instaliranjem fotonaponske elektrane,  na krovu svog proizvodnog objekta, obezbediti električnu energiju za sopstvene potrebe a pored toga instaliraće i električnu punionicu za automobile i teretna vozila čime će ,pored  dekarbonizacije  proizvodnje, ući i u dekarbonizaciju transporta ,kako svog,tako i partnera koji sa njom sarađuju.

Ukoliko projekat bude sproveden ostvariće se tri njegova cilja: biće obezbeđena značajna količina električne energije za rad preduzeća iz sopstvenog izvora (zelena energija) što će doprineti  smanjenju emisije ugljen -dioksida u Srbiji  od oko 76 tona/godišnje, biće kreirani preduslovi za uvođenje transportnih sredstava na elekektrični pogon u poslovanju preduzeća i  biće smanjeni troškovi poslovanja preduzeća čime će biti  podignuta konkurentnost “Elipsinih” proizvoda na tržištu.

Realizacija ovo pilot projekta trebalo bi da bude poruka i ostalim privrednicima iz tekstilnog sektora u Srbiji, koji  može postati lider u korišćenju „zelene energije“ i  time dati pun doprinos smanjenju uticaja  na klimatske promene, odnosno dekarbonizaciji  Srbije.

Ostaje nam da se nadamo da će ovaj pilot projekat  biti i poruka lokalnoj samoupravi da počne sa kreiranjem mehanizama različitih vidova podrške onim privrednicima i preduzeticima iz Kraljeva koji već daju ili planiraju da daju svoj doprinos dekarbonizaciji Srbije većim korišćenjem lokalno dostupnih obnovljivih izvora energije.

Print Friendly, PDF & Email

Broj pregleda: 441

Komentari su zatvoreni.