Nema odlaganja: Institucije lokalne samouprave ,Gradsko veće, pre svega, i Skupština grada Kraljeva treba ,bez odlaganja, da pristupe ispunjavanju svojih zakonskih obaveza i da ,poštujući osnove i metodologiju Zakona o planskom sistemu Republike Srbije, kao i svoje obaveze iz Zakona o energetici i Zakona o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije, počnu sa njihovom primenom usvajajući neophodna dokumenta iz nadležnosti lokalne samouprave u sektoru energetike.
A da bi se to radilo neophodno je da Gradsko veće,najpre, imenuje člana zaduženog za energetiku i time ispuni svoje obaveze iz Pravilnika o sistemu energetskog menadžmenta grada Kraljeva, koga je Veće usvojilo marta 2023.godine kao i da imenuje članove Saveta za energetsku efikasnost grada Kraljeva koji ima ključnu ulogu u planiranju ciljeva godišnjih ušteda energenata na nivou grada.
Samo tako Kraljevo može učiniti efikasnijim i delotvornijim mere i aktivnosti koje već sprovodi unapređujući energetska svojstva javnih objekata i zgrada za kolektivno i individualno stanovanje sufinansirajući unapređenje njihovih energetskih svojstava.
Kombinovane i koordinisane strategije smanjenja zagađenja vazduha i smanjenja ili uklanjanja emisija ugljendioksida (CO2) i drugih gasova koji doprinose globalnom zagrevanju deo su jedinstvene klimatske politike i kao takve moraju biti osnova planiranja razvoja energetike grada Kraljeva.
Kraljevo samo na taj način može dati očekivane doprinose u ispunjavanju međunarodno prihvaćenih obaveza Srbije za dekarbonizaciju enegrtskog sektora i povećati učinke svoje borbe, koju već vodi , za čistiji vazduh u grada tokom grejne sezone.
Jedno od mogućih rešenja za oba problema je i veće korišćenje obnovljivih izvora energije u zagrevanju javnih objekata u zoni GUP-a koji još uvek koriste različita fosilna goriva, posebno ona čijim sagorevanje se emituju visoke koncetracije supendovanih mikro čestica PM 10 i PM2,5.
Ta konverzija energenata u javnim objektima u cilju smanjenja zagađenja vazduha i dekarbonizacije je važna kako za održivi razvoj lokalne zajednice tako i za njen obavezni doprinos u borbi protiv klimatskih promena.
Ovo su samo neki od stavova koji su se mogli čuti tokom Javne debate na temu „Mogućnosti dekarbonizacije lokalne energetike“ održane ,u sredu 24.aprila 2024.g u organizaciji udruženje građana „Kraljevački razvojni centar“ koje sprovodi projekat „ZA glas građana pri odlučivanju o energetskoj politici grada Kraljeva“.
Uvodničari na skupu bili su Boris Boća Čolović koji je govorio o mogućnostima primene toplotnih pumpi u zagrevanju objekata i Srđan Digi Dragojlović koji je govorio o mogućnostima korišćenja solarne energije u javnim objektima.
Debatom je moderirao novinar Ljubiša Lešević, dopisnik Televizije Prva iz Kraljeva ,a politikolog Zoran Nikolić, predsednik Upravnog odbora Kraljevačkog razvojnog centra je upoznao učesnike debate sa ciljevima ,očekivanim rezultatima i aktivnostima projekta koga ovo udruženje sprovodi u okviru projekta „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji “ Beogradske otvorene škole.
Kad se na nekom skupu nađu ljudi „naoružani“ dobrom namerom, znanjem, iskustvom, energijom i željom da tim „oružjem brane svoju zajednicu“ od problema sa kojima se ona suočava onda je dobar rezultat unapred zagarantovan. U ovom slučaju to su predlozi kako unaprediti stanje u lokalnoj energetici zasnovani na argumentima i činjenicama.
Eto,tako je bilo u sredu ,u Kraljevu, na Javnoj debati „Mogućnosti dekarbonizacije lokalne energetike “
Opštem lepom utisku uvodničari Čolović i Dragojlović doprineli su, ne samo svojim prezntacijama, nego i svojim odlukama da honarar predviđen za učešće na debati doniraju,Čolović udruženju invalida učesnika rata a Dragojlović udruženju osoba oštećenog sluha i otežanog govora.
Broj pregleda: 672
Tagovi: BOŠ, kraljevački razvojni centar, Mogućnosti dekarbonizacije lokalne energetike, ZA glas građana pri odlučivanju o energetskoj politici grada Kraljeva
Komentari su zatvoreni.