„U 2023.godini ,obezbedili smo iz dva kruga, zajedno sa Ministarstvom rudarastva i energetike ukupno 24 miliona dinara za sprovođenje mera energetske sanacije. Više od 170. građana se prijavilo,u oba kruga, za sufinansiranje neke od 10. predviđenih mera energetske sanacije porodičnih kuća i stanova na teritoriji opštine Raška za 2023. godinu.
Komisije su,još uvek, na terenu i očekujemo ,uskoro, konačan spisak krajnjih korisnika subvencija.U budžetu opštine Raška smo ,za 2024.godinu na poziciji planiranih rashoda po projektima predvideli 70.827.675 dinara za unapređenje energetskih svojstava objekata od čega je 53.827.675 dinara predviđeno za energetsku rekonstrukciju Doma zdravlja Raška a 17.000.000 dinara za jačanje energetske efikasnosti porodičnih kuća i stanova na teritoriji opštine Raška u 2024. godini.“ rekao nam je Đorđe Gogić, predsednik komisije za unapređene energetske efikasnosti u opštini Raška.
Na taj način opština Raška nastavlja da , kao lokalna samouprava, daje svoj doprinos u borbi protiv klimatskih promena i dekarbonizaciji proizvodnje i potrošnje u energetskom sektoru Srbije.
Srbija je ,inače,pohvaljena u zadnjem Godišnjem izveštaju o implementaciji Sekretarijata Energetske zajednice Evrope.
Na to su najviše uticale promene u noramtivnom okviru poput izmena Zakona o energetici koje su stvorile uslove za razdvajanje delatnosti operatora prenosnog sistema električne energije i gasa, izmena Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije ali i dostavljanje Nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NEKP) u propisanom roku i usvajanje dugoročnih strategija za niskougljenični razvoj i renoviranje zgrada.
Zato je u narednom periodu važno, još snažnije podržavati građane i privredu na lokalnom nivou da sopstvenim sredstvima učestvuju u proizvodnji električne energije za sopstvene potrebe a da eventaulne viškove plasiraju u mrežu.što inače opština Raška radi.
Raška,inače, prednjači,u odnosu na ostale lokalne samouprave u Raškom upravnom okrugu po broju registrovanih prozjumera, građana koji su stekli pravo na status kupac-proizvođač električne energije za sopstvene potrebe, koji višak proizvedene električne energije isporučuje u prenosni (distributivni) sistem, kojih je,sredinom novembra meseca 2023.godine ,bilo 13.
To istovremno ubrzava proces dekarbonizacije i smanjuje potrebu izgradnje i finansiranja novih velikih energetskih objekata. Na taj način se ,u javnim prihodima lokalne samouprave, kreiraju mogućnosti ušteda koji se onda mogu upotrebiti za finansiranje održivog razvoja lokalne zajednice i unapređenje kvaliteta životne sredine.
A da ti prostori nisu mali vidi se i na primeru oštine Raška koja je ,u budžetu za 2024.godinu,planirala stalne troškove (grupa konta 421000) u iznosu od čak 194.016.300 dinara što je 10,16% svih planiranih rashoda na nivou opštine. Od ovoga iznosa najviše odlazi na troškove energetskih usluga (nabavka energenata). Lako je ,na osnovu ovih podataka zaključiti kako se jačanjem energetske efikasnosti javnih objekata mogu kreirati znatna sredstav koja se mogu upotrebiti za druge namene. To bi ,sa ostvarenih 10 % ušteda u troškovima za energente ,što je cilj koga je moguće ostvariti u periodu od 3-4 godine, kreiralo sredstva koja bi omogućila da se udvostruče trenutna izvajanja za ,recimo, socijalnu i dečiju zaštitu, razvoj kulture i informisanja i razvoj sporta i omladine zbirno.
Broj pregleda: 668
Tagovi: Energetika i energetska efikasnost, Energetska sanacija javnih objekata, raška
Komentari su zatvoreni.