Sinoć je u škotskom gradu Dandiju , u galeriji Generator Projects , umetnica iz Kraljeva Tamara Rogović zajedno sa svojom kolegincom , norvežankom poljskog porekla Tošjom Bargijelovskom Džonsen izvelela performans „Bridge“(Most).
Tamara je , od pre tri godine , student postdiplomskih master studija savremene likovne umetnosti na Univerzitetu u Edinburgu upisavši savremenu likovnu umetnost sa tek navršenih osamnasest godina.
Most , mostovi kao predmet istraživanja u likovnom i drugom umetničkom stvaralaštvu Tamare Rogović prisutni su još od njenih najranijih dana a ona od svoje 6. godine, pripada grupi izrazito nadarene dece . Bila je najmlađa studentkinja slikarstva u Srbiji u svojoj četrnaestoj godini , a sasvojih 17 godina, primljena je na studije u Parizu.
Posle niza slika urađenih različitim tehnikama na kojima dominara tema mosta kao funkcionalne ljudske tvorevine koja spaja , obale , ljude , narode ,Tamara se odlučila da sa koleginicom Tošjom kroz performans , u čijem je središtu njihova saradnja u interpretaciji pesme „Đurđevdan“ ukaže na bliskos , povezanost različitih naroda. Za to im je poslužio muzički album „Kayah i Bregović“ nastao još 2000 godine kao plod saradnje Gorana Bregovića i popularne poljske pevačice Kaje.
U performasu koji je sinoć u Dandiju izveden tek treći put, (predhodna dva izvođenja bila su u Edinbrurgu) njih dve su nastavile da razvijaju konteskt performansa da je svaka kolaboracija i neka vrsta most između aktera. Govoreći i pevajući , naizmenično na srpskom , poljskom , engleskom stihove romske narodne pesme Đurđevdan Tamara i Tošja su ukazale da živimo u vermenu kada naučni i tehnološki progres snažno utiču na našu percepciju stvarnosti ali da nasleđeni okviri zajedničkog , sveopšteg , iskustva različitih naroda odoleva tim promena čiji smo svakodnevni svedoci i akteri.
Recimo na kraju da nam je Tamara Rogović prilikom svog nedavog boravka u Kraljevu, iz koga je krenula direktno za Darbi na sinoćnji performans , kao još jednu potvrdu svog bavljenja saradnjom kroz simboliku mostova , ispričala da je počela da se bavi proučavanjem boravka i školovanja srpske dece koju je , od kraja 1915 do proleća 1916 godine sakupljala srpska Vlada u izbeglištvu na Krfu i slala na školovanje u Veliku Britaniju. Neka od te dece su se ,onda školovala u Edinbrugu i Dandiju čime su ti nekadašnji „heriotsi“ ,pre 104 godine , kao i Tamara danas dodali „svoju ciglu u večiti duhovni most“ i bliskost između Škota i Srba.
Broj pregleda: 1037
Komentari su zatvoreni.