U velikoj čitaonici Narodne biblioteke „Stefan Prvovenčani” Kraljevo,ispunjenoj do poslednjeg mesta,sinoć je održana Svečana akademija pod nazivom „Od društva koje čita do čitalačkih elita”. Akademija je organizovana povodom obeležavanja 155 godina od osnivanja Čitaonice karanovačke.
U okviru programa akademije o kraljevačkoj biblioteci i njenom doprinosu kulturi Srbije govorile su Jasna Marković, direktorka Narodnodne biblioteke „Stefan Prvovenčani” Kraljevo, dr.Dragana Milunović zamenica upravnika Narodne biblioteke Srbije i dr.Branka Dragosavac upravnica Biblioteke Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i dobitnica nagrade „Stojan Novaković“ za objavljeno delo iz oblasti bibliotečko-informacione delatnosti.
Sve je počelo još daleke 1868 godine kada je otvorena prva čitaonica u Karanovcu. Karanovac je tada imao oko 1.900 stanovnika, od kojih je jedva četvrtina bila pismena. Varoš ,tada,tek polako postaje trgovački značajna za ovaj deo Srbije, ali je još daleko od kulturnog centra. Nije zabeležno ni ko su bili osnivači, ni gde se nalazila a do podatka o njenom postojanju došlo se posredno, 1868. godina se navodi u izveštaju upravnika Čitaonice iz 1873 godine.
Čitaonica je bila značajna za tadašnji društveni život varoši. Postoji pozivnica iz februara1875. iz koje se vidi da Čitaonica organizuje Besedu izvesnog „gospodina Luke Petrovića“, sa recitacijama i igrankom u jednoj gostionici. Čitaonica se razvijala i do Prvog svetskog rata imala već više od 3.000 knjiga. Između dva svetska rata u Kraljevu nije postojala jedna gradska biblioteka, već više knjižnica pri školama, Jugoslovensko-francuskom klubu i u Žiči. Savremeno bibliotekarstvo u Kraljevu počinje 1945. godine osnivanjem Narodne biblioteke, koja je od tada više puta menjala ime, a od 2001. nosi ime Stefana Prvovenčanog.
Biblioteka „Stefan Prvovenčani“, danas ima oko 250 hiljada knjiga i časopisa, više od 10 hiljada članova. Organizuje oko 300 programa godišnje a van granica grada u kome snažno utiče na kreiranje kulturnog života i javnih kulturnih politika je poznata po svojoj bogatoj izdavačkoj delatnosti i po značajnim piscima koji su njeni današnji uposlenici.
Narodna biblioteka „Stefan Prvovenčani“ je jedan od najvećih i najboljih izdavača poezije u Srbiji. Knjige objavljene u ediciji „Povelja“ dobile su sva značajna priznanja za poeziju koja se dodeljuju u Srbiji.
Ova ustanova je,od 1993 godine, zajedno sa Narodnim muzejom iz Kraljeva i Književnim klubom Kraljevo suorgnizator Žičkog duhovnog sabora Preobraženje , značajne kulturno-naučne manifestacije, pokrenute 1992 godine.
Ovogodišnji jubilej značajan kako za istoriju kraljevačke biblioteke, tako i za celokupnu istoriju Kraljeva obeležen je prigodnim svečanim programom u kome su učestvovali operska pevačica Jana Križak, uz klavirsku pratnju Petra Ilića i mladi glumci Kraljevačkog pozorišta Aleksa Živković, Luka Radović i Katarina Rudnjanin. Oni su izveli skeč za koji je tekst napisao Dejan Aleksić a režirao ga je Miodrag Dinulović.
Broj pregleda: 648
Tagovi: 155 godina kraljevačke biblioteke, kraljevo
Komentari su zatvoreni.