Zagađenja vazduha u Kraljevu je, po svom obimu i kontinuitetu negativnih posledica po zdravlje ljudi najbolji i najjasniji primer one vrste problema lokalne zajednice koga nije moguće rešavati, a ni rešiti, bez sistemskog ,zajedničkog i kontinuiranog delovanja svih aktera ne samo u lokalnoj samoupravi nego i na nivou države.
Iskustva grada na obalama Ibra su,do pre zadnje dve-tri godine,bila takva da se moglo ,s pravom, zaključiti kako je zagđenje vazduha sezonskog karaktera i,najvećim delom, direktna posledica sagorevanja problematičnih energenata fosilnog porekla u velikom broja individualnih, ali i u jednom delu javnih objekata.
Tako je,godinama unazad, 15.oktobar ,početak grejne sezone u Kraljevu , značio i da nam počinje nova,manje više šestomesečna, runda suočavanja sa problemom kvaliteta vazduha koga udišemo. Vazduha “obogaćenog” sa velikim koncentracijama suspendovanih PM10 i PM2,5 čestica u vazduhu koje spadaju u grupu najvećih i najopasnijih zagađivača.
O tome svedoče i najnoviji podaci,dobijeni zvaničnim kontinuiranim merenjima koje,za potrebe grada Kraljeva,sprovodi Zavod za javno zdravlje.
A po tim podacim od početka grejne sezone u 2024.godini pa sve do kraja godine, u Kraljevu smo 45 dana udisali vazduh iz kategorije zagađen (prosečne dnevne koncentracije bile veće od odzvoljenih)
Šta više nekoliko dana vazduh koga smo udisali bio je u kategoriji jako zagađen sa po nekoliko puta većim koncentracijama suspendovanih PM10 i PM2,5 čestica u vazduhu od dozvoljenih što je jako opasno po zdravlje građana.
U zadnje dve tri godine zabeleženi su,u nekoliko mahova požari na nesanitranoj Gradskoj deponiji koji su uzrokovali zagađenje vazduha u Kraljevu i van grejne sezone.
Tako su se , u avgustu i septembru 2024.godine, javile neuobičajeno visoko zagađenje suspendovanim PM česticama.Situacija je zabrinjavajuća,i ostala je ,na žalost, bez objašnjenja nadležnih institucija.
Predpostavka da je ovo posledica uticaja manjih i većih požara koji se javljaju na deponiji. A ako je ova predpostavka tačna, znajući koliko su opasne zagađujuće materije koje nastaju sagorevanjem otpada po zdravlje ljudi, stanje nije dobro.
Građani moraju biti obavešteni od strane lokalne samouprave šta je uzrok problema zagađenja vazduha van grejne sezone i koje se mere sprovode u cilju poboljšanja stanja.
Sve to nam,na žalost, ukazuje da kvalitet vazduha u gradu na Ibru još uvek prvenstveno zavisi od vremenskih prilika (spoljne temperature, vazdušnog pritiska, vlažnosti …) a da je uticaj mera koje sprovode nadležne institucije još uvek nevidljiv.
Lokalna samouprava je donela obavezni strateški dokument Plan kvaliteta vazduha u gradu Kraljevu 2022-2027, koji sadrži mere i akcije koje se planiraju sprovesti da bi se poboljšao kvalitet vazduha u našem gradu.
Ista ta lokalna samouprava sprovodi niz mera u cilju poboljšanja kvaliteta vazduha,u saradnji sa resornim ministarstvima (Ministarstvo rudarstva i energetike i Ministarstvo zaštite životne sredine).
Mere su vezane za podizanje energetske efikasnosti kako javnih tako i individualnih objekata,posebno mere zamene ložišta i kotlarnica odnosno prelazak sa ekološki loših goriva na ekološčki čistija goriva, kao i mere korišćenja obnovljivih izvora energije u dobijanju energije.
Ove mere, kao i neke druge, koje se sprovode iz aktuelnog Plana kvaliteta vazduha,pokazalo se nisu dovoljne za postizanje boljeg kvaliteta vazduha u gradu Kraljevu.
Njihova primena u narednom periodu mora biti sistematičnija, sa jasnom analizom i indikatorima koji se ostvaruju njihovom primenom, sa tačnim vremenskim okvirom za realizaciju i okvirnim finansijskim sredstvima potrebnim za njihovo sprovođenje.
Postojeći Plan kvaliteta vazduha u gradu Kraljevu 2022-2027 ima niz manjkavosti primarno vezanih za same mere.
Da bi se , do kraja njegovog važenja,to otklonilo mogu se doneti Kratkoročni akcioni planovi (godišnji planovi koji su zakonski i obavezni za mesta iz treće kategorije zagađenja) i na taj način kvalitetnije rešavati problem.
Ali za to je potrebna politička volja donosilaca odluka pretočena u izmene tog važnog dokumenta lokalnih javnih politika.
Zato je važno da se I donosioci odluka ali zaintersovana javnost upoznaju sa Analizom trenutnog kvaliteta vazduha koju su uradila dva udruženja građana iz Kraljeva, “Novi put” u saradnji sa udruženjem “Evropski pokret u Srbiji- veće u Kraljevu”.
Oni su prikupili su podatke i uradili analizu trenutnog kvaliteta vazduha, analizu poštovanja mera iz strateškog dokumenta (Plana kvaliteta vazduha) u lokalnim javnim politikama i analizu efekata mera postignuti u proteklih nekoliko godina.
Analiza je pretočena u kratku brošuru dostupnu na linku udruženja Novi Put i možete je preuzeti OVDE
Brošura je nastala kao jedna od aktivnosti u okviru inicijative “Čistiji vazduh uz bolje javne politike”, a kao deo projekta “Zajedno za životnu sredinu” koji podržava Američka organizacija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Beogradska otvorena škola (BOŠ).
Broj pregleda: 237
Tagovi: Čistiji vazduh uz bolje javne politike, Evropski pokretu Srbiji-Veće u Kraljevu, Gradska deponija Kraljevo, kraljevo, Novi Put, Zajedno za životnu sredinu