Vrnjačka Banja je ,jedna od pet prvih lokalnih samouprava u Srbiji,koje su usvojile Plan razvoja opštine za period 2023.-.20230.g. kao planski dokument najvišeg obuhvata i najvišeg značaja za lokalnu samoupravu.
Taj najvažniji strateški akt vrnjačke lokalne samouprave su ,posle godinu dana rada na njemu i sprovedene javne rasprave usvojili odbornici Skupštine opštine na svom 23. redovnom zasedanju održanom juna meseca 2023.godine.
Dokument je kreiran prema Zakonu o planskom sistemu iz 2018.g..u okviru Programa EU Exchange 6 i uz podršku SKGO. Plan razvoja opštine Vrnjačka Banja za period 2023.-.2030. postavlja temelje za održivi i prosperitetni razvoj te zajednice. Cilj Plana je unapređenje kvaliteta života građana kroz niz strateških inicijativa i projekata koji pokrivaju razne oblasti od energetske efikasnosti do infrastrukture, obrazovanja, zdravstva i ekonomije…
Iako metodologija po kojo je rađen predviđa da nakon tri godine od donošenja Plana razvoja Skupština opštine razmotri njegovu realizaciju i predloži eventualnu reviziju, aktivnosti na njegovoj implementaciji su nešto što mediji treba da prate konstantno i pre tog roka.
Naš projekat „VENI VIDI VRNJCI!“(naslov preuzet iz Vizije opštine date u Planu razvoja) bavi se planiranim i urađenim u sektoru energetike i energetske efikasnosti opštine Vrnjačka Banja,u prvoj godini sprovođenja Plana.
Zato je ,za početak važno da naglasimo da se planirano u oblasti energetike i energetske efikasnosti opštine Vrnjačka Banja u dokumentu Plan razvoja opštine za period 2023-20230.g. nalazi u okviru šestog planiranog strateškog prioriteta nazvanog Zaštita životne sredine.
O tome se detaljnije govori u delu 4. Prioritetni ciljevi i mere gde je ,kroz odeljak Održivi razvoj i zaštita životne sredine kao planirani cilj broj 8.navedeno „Povećanje udela obnovljivih energetskih izvora i primena principa energetske efikasnosti sa ciljem smanjenja emisije štetnih gasova za 50% do 2030. godine.“
Za realizaciju ovako definisanog cilja predviđene su tri mere: Mera 8.1.Unapređenje energetske efikasnosti u javnim i privatnim objektima i zgradama, Mera 8.2.Podsticanje upotrebe solarnih panela i sistema i Mera 8.3. Podrška razvoju infrastrukture za električna vozila.
O tome na čemu se ,od planiranih mera radilo tokom 2024.godine više u narednim objavama ali ovoga puta želimo da istaknemo dva podatka iz ovog dokmenta koja će biti važna i za ocenu ostvarenog, u prvoj godini sprovođenja Plana razvoja za period 2023-2030 .Prvi je taj da je ,u analizi ostvarenog u predhodnom planskom periodu (2013-2023) u okviru strateškog prioriteta Zaštita životne sredine, konstatovano ostvarenje od 62 procenta u odnosu na planirano, a drugi ,zabrinjavajući, je taj da nije bilo podataka (polazne vrednosti) za vrednosti emisije štetnih gasova što jasno ukazuje na to da se parametri kvaliteta vazduha u Vrnjačkoj Banji neadekvatno prate.
Ovo ,praćenje parametara kvliteta vazduha u mestu koje ,kao svoju viziju u Planu razvoja definiše da bude „jedinstvena turistička destinacija i banjsko lečilište u Evropi sa autentičnim welness&spa sadržajima i zadovoljnim građanima u održivom životnom okruženju“ ,bi trebalo da bude primarna briga,ne samo lokalne samouprave ,nego svih investitora u nove hotelske ,i druge, sadržaje namenjene gostima Vrnjačke Banje,pre svega.
Osim,ukoliko se vlasnici tih kapciteta, ne zadovoljavaju popunjenošću svojih hotelskih kapaciteta samo u periodu van grejne sezone.
Broj pregleda: 280
Tagovi: Plan razvoja Vrnjačke Banje, Veni vidi Vrnjci