Pre nekoliko dana ,u Kraljevo je stigla lepa vest: projekat unapređenja energetske efikasnosti objekta Specijalne bolnice “Agens” u Mataruškoj Banji i projekat dekarbonizacije tekstilnog sektora Srbije na primeru preduzeća „Elipsa“ u Kraljevu su ušla u III selekcioni krug za podršku UNDP(Program Ujedinjenih nacija za razvoj u Srbiji) namenjenu inovativnim rešenjima za dekarbonizaciju koja doprinose pravednoj zelenoj tranziciji u Srbiji.
Program Ujedinjenih nacija za razvoj u Srbiji,je uz podršku Vlade Japana i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine i Ministarstvom rudarstva i energetike prošle godine pokrenuo projekat „Pravedna zelena tranzicija i dekarbonizacija u Srbiji“.
Upućen je javni poziv svim sektorima (javnom,privrednom,obrazovnom,civilnom…) da se prijave sa inovativnim rešenjima koja treba da doprinesu smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG) i smanjenju zagađenja životne sredine.
Među više od 160 prispelih projektni ideja iz svih sektora u Srbiji bile su i dve iz Kraljeva ,autora Jovana Nešovića. Jedna se ticala mogućnosti da se na na primeru Specijalne bolnice “Agens” u Mataruškoj Banji, pokažu prednosti u objedinjavanju korišćenja geotermalne energije, solarne energije i podizanja energetske efikasnosti u cilju smanjiti emisiju gasova “staklene baste”,smanjenja zagađenja vazduha i ostvarivanja značajne finansijske uštede. Druga projektna ideja koja će se realizovati ,u preduzeću „Elipsa“ iz Kraljeva,bavi se dekarbonizacijom proizvodnje i transporta instaliranjem fotonaponske elektrane i električne punionice za automobile i teretna vozila.
Posle drugog selekcionog kruga ,u nominaciji za dalju razradu projektnih ideja i njihovo sprovođenje u praksi ostala su samo 42 projekta iz čitave Srbije koja su kandidovala, preuzeća,lokalne samouprave,obrazovne ustanove i civilni sektor.
Ova informacija je bila povod da se, danas u Kraljevu, na poziv magistra tehničkih nauka Jovana Nešovića idejnog tvorca oba ova projekta, okupe predstavnici tima sa kojim je Jovan sarađivao pri razradi projektnih ideja i zainteresovani akteri iz „Agensa“ i lokalne samouprave.
Zaključak sa današnjeg skupa je jednoglasan: Na potezu je lokalna samouprava koja bi trebalo da podrži oba projekta, iskoristivši ih za svoju afirmaciju tako što će lobirati kod države i međunarodnih donatora da podrže pionirske napore Kraljeva u sprovođenju međunarodno preuzetih obaveza Srbije koja se,potpisujući 2020.godine Deklaraciju u Sofiji obavezala da,do 2050 godine, postane ugljenično neutralna, odnosno, da se količina proizvedene emisije CO2 dovede u balans sa uklanjanjem iz atmosfere ovih štetnih emisija.
Broj pregleda: 581
Tagovi: Dekarbonizacija, Elipsa, kraljevo, Specijalna bolnica Agens
Komentari su zatvoreni.