Imaju li odbornici Skupštine grada Kraljeva,posebno oni koji čine skupštinsku većinu koja glasa sve predloge Gradskog veća bez ikakvih izmena, u najvećem broju slučajeva, dovoljno kapaciteta i relevantnih informacija da shvate,razumeju i ,u praksi, primene temeljna načela planskog sistema Republike Srbije?
Od tih 14 temeljnih načela navedenih u članu 3. Zakona o planskom sistemu Republike Srbije („Sl. glasnik RS“, br. 30/2018) izdvojili bi smo,u slučaju ove kratke analize Budžeta grada za 2025.godinu, kao posebno važno načelo konzistentnosti i usklađenosti.
To načelo podrazumeva međusobnu usklađenost javnih politika, usklađenost planskih dokumenata po formi, sadržaju i terminologiji, usklađenost hijerarhijski nižih planskih dokumenata sa hijerarhijski višim planskim dokumentima, usklađenost planskih dokumenata sa preuzetim međunarodnim obavezama, kao i usklađenost propisa sa usvojenim planskim dokumentima.
Upravo zbog toga želimo javnost,obornike Skupštine grada Kraljeva,pre svega odbornike parlamentarne većine da podsetimo da su oni ,pre dva meseca usvojili Plan razvoja grada Kraljeva za period 2024.- 2030.godine.
Prema već pomenutom Zakonu o planskom sistemu Republike Srbije hijerarhijski odnos između Plana razvoja lokalne samouprave i budžeta lokalne samouprave je takav da Plan razvoja predstavlja strateški dokument višeg reda, dok budžet sprovodi planirane aktivnosti u skladu sa tim planom.
Plan razvoja je dugoročni strateški dokument koji definiše ciljeve, pravce razvoja i prioritete lokalne zajednice. On predstavlja osnovu za planiranje i donošenje odluka u svim sektorima lokalne samouprave.
Budžet lokalne samouprave je godišnji finansijski plan koji raspoređuje finansijske resurse za implementaciju aktivnosti i projekata definisanih u Planu razvoja. Budžet je operativni dokument koji konkretizuje planirane aktivnosti kroz finansijske alokacije.
Plan razvoja lokalne samouprave predstavlja,dakle, osnovu za planiranje i prioritizaciju razvoja, dok budžet služi kao instrument za implementaciju tih planova. Usklađivanje javnih politika prema Zakonu o planskom sistemu osigurava da se svi nivoi vlasti i sektori koordiniraju kako bi se postigli definisani ciljevi razvoja.
Ako je to već tako , pitanje koliko je,od nekoliko ključnih elemenata koje treba uzeti u obzir prilikom izrade Budžeta grada Kraljeva za 2025.godinu , uzet u obzir element dugoročnog planiranja nameće se kao sasvim logično?
Jer, dugoročni strateški planovi,poput Plana razvoja grada recimo, treba da definišu glavne ciljeve i prioritete za razvoj lokalne zajednice. Ovo uključuje planiranje kapitalnih investicija i drugih projekata koji doprinose ekonomskom i društvenom razvoju.
A taj nedvano usvojeni Plan razvoja grada Kraljeva za period 2024.- 2030.godine je definisao četri razvojna pravca (Ekonomski razvoj;Urbani razvoj i zaštita životne sredine;Društveni razvoj i Dobru upravu)
Ti razvojni pravci predstavljaj opštu viziju i strategiju za budućnost lokalne zajednice, definišu dugoročne smernice i oblasti fokusiranja.
Iz njih proizilaze prioritetni ciljevi.U Planu razvoja grada Kraljeva za period 2024.- 2030.godine ima ih 21.
Ti prioritetni ciljevi predstavljaju konkretne rezultate koje grad Kraljevo želi postići u određenom vremenskom periodu.
Oni su usklađeni sa strategijom razvoja i služe kao osnova za planiranje budžeta i resursa.
Za realizaciju prioritenih ciljeva , kao konkretne aktivnosti planirane su mere , projekti i programi koje grad Kraljevo treba da sprovodi kako bi postigao ostvarenje prioritetnih ciljeva.
U Planu razvoja grada Kraljeva za period 2024.- 2030.godine navedeno je 96 mera planiranih za realizaciju 21-og prioritetnog cilja.
Ne otvarajući ovom prilkom temu da li su te mere dovoljno operativne i precizno definisane u Planu razvoja grada Kraljeva ,mišljenja smo da bi, i takve kakv su ,trebalo da budu uključujučene i u Budžet grada Kraljeva za 2025.godinu sa navedenim rokovima realizacije, nazivom odgovorne institucije a zašto ne i imenima odgovornih osoba.
U budžetu grada Kraljeva za 2025 godinu,posebno u delu gde su navedeni izdaci za kapitalne investicje, ne vidi se dovoljno precizno koliko mera i u kom obimu , je preuzeto iz Plana razvoja grada Kraljeva za period 2024.- 2030.godine
Neadekvatno preuzimanje mera za realizaciju prioritetnih ciljeva iz Plana razvoja grada u godišnje budžete može imati značajne negativne posledice na razvoj i funkcionisanje lokalne zajednice.
Te posledice,između ostalog, mogu biti: Neostvarivanje strateških ciljeva zbog gubitka prvaca razvoja ali i neefikasno korišćenje finansijskih resursa izraženo prekomernim trošenjem na manje važne projekte, dok ključni prioritetni ciljevi ostaju nedovoljno finansirani.
Prilikom usvajanja budžeta, potrebno je osigurati da su mere koje se finansiraju direktno povezane sa prioritetnim ciljevima definisanim u Planu razvoja.
Izgleda da je to,u velikoj meri, izostalo u budžetu grada Kraljeva za 2025.godinu.
Broj pregleda: 134
Tagovi: Budžet grada Kraljeva za 2025, kraljevo, Plan razvoja grada Kraljeva