Protesti širom Srbije protiv rudarenja litijuma ,uključujući i ovaj u našem Kraljevu, održani od kada je Ustavni sud 11. jula 2024.g poništio odluku Vlade Srbije o zaustavljanju projekta „Jadar“ iz 2022.godine a prestavnici vlasti potpisali,12. jula 2024.g. Memoranduma o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima su ,iako im to nije bio primarni cilj, pokazali svu dubinu podela u našem društvu uzrokovanu procesom gubljenja poverenja u izabrane predstavnike građana i institucije države i društva.
A to,povernje, nije izgubljeno preko noći i najmanje je uzrokovano rudarenjem kritičnih sirovinama u koje spada i litijum,mineral tolko pominjan u javnom prostoru zadnjih godina.
Reč je o višedecenijskom procesu gubljenja poverenja u državne i društvene institucije kome su,manje više doprineli svi politički akteri u Srbiji koji su vršili vlast zadnjih četrdeset godina tranzicije države i društva iz jednopartijskog u višepartijski sistem parlamentarne demokratije.
Nedostatak kompetencija ključnih političkih aktera u miksu sa stavom da pobedniku na izborima pripada pravo na plen, a to su pre svega institucije države i javna preduzeća, nametali su olako pribegavanje različitim vidovima propagandnih aktivnosti vođenim preko najuticajnih medija i društvenih mereža,nekoliko godina unazad.
Propaganda ,poznato je to, na isti način koristi i informacije zasnovane na naučno verifikovanim, istinitim informacijama, kao i one koje su miks (polu)istinitih i neistinitih podataka i njihove tenedenciozne interpretacije.
U fokusu propagandnih aktivnosti su emocije pojedinaca i određenih društvenih grupa. Kreiraju se i plasiraju informacije koje,pojednostavljeno rečeno, izazaivaju osećaje ,bespomoćnosti, straha ili osećaje nade i optimizma neutemeljenog na realnim potencijalima pojedinca ili zajednice.
Za četri decenije neopravadno dugog trajanja tranzicije države i društva iz jednog u drugi politički i vrednosni sistem rođene su ,odrasle i formirane generacije ljudi koji su, s jedne strane „gurnuti“ , od strane političkih i ekonomskih elita, u stalni zavisni položaj kroz borbu za golo preživnjavanje a kojima su ,s druge strane, zbog pomanjkanja materijalnih i vremenskih mogućnosti uskraćene mogućnosti za stalno lično obrazovanje i usavršavanje.
Kroz taj proces kreirana je populacija konzumenata roba svakakvih vrsta i vrednosti pa i konzumenata propagandnih medijskih sadržaja koji ,vrlo često, nude rešenja koja nikakve veze nemaju sa realnošću i stvarnim mogućnostima bilo pojedinca bilo države kao njihove zajednice.
Tako je kreiran ambijent u kome se propaganda koja se, konstantno,višedecenija, sprovodi kroz medije,pokušava predstaviti kao zamena za ono što je svesno marginalizovano u parlamentima na svim nivoima organizovanja države, a to je dijalog između ključnih aktera čija je svrha pronalaženje zajedničkih interesa i rešenja koja mogu doprineti javnom dobru.
A to,svesno i namerno marginalizovanje dijaloga između ključnih aktera čija je svrha pronalaženje zajedničkih interesa i rešenja koja mogu doprineti javnom dobru,vrši se pre svega od onih političkih aktera koji su kroz svoje delovanje u javnom prostoru previše fokusirani na propagandne aktivnosti verujući u njihovu moć i trajnost što je ključna odlika delovanja dominantne političke stranke i njenog lidera.
Demokratski dijalog između suprostavljenih političkih aktera zasniva se na nekoliko temeljnih principa kao što su: poštovanje, ravnopravnost, otvorenost za argumente, transparentnost,usmerenost na rešenje, strpljenje i uvažavanje različitosti i posebno važan princip pravde i etike koji podrazumeva da sve strane u dijalogu trebaju delovati u skladu sa etičkim principima, uz poštovanje pravnih normi, izbegavanje obmane, manipulacija i korišćenja nedemokratskih metoda.
Dani koji su pred nama jasno će pokazati izbor koji će učiniti ključni akteri, a to su,van svake sumnje, najpre predstavnici države i njenih institucija a zatim i predstavnici opozicionih političkih stranaka i udruženja građana uključenih u organizaciju protesta građana širom Srbije.
Broj pregleda: 568
Tagovi: Demokratski dijalog, kraljevo, Protest protiv rudarenja litijuma
Komentari su zatvoreni.