Povodom 23.aprila Svetskog dana knjige biblioteka„Stefan Prvovenčani“ iz Kraljeva, u saradnji sa Narodnom bibliotekom „Petko R. Slavejkov“ iz Velikog Trnova (Bugarska) je organizovala seminar za bibliotekare iz centralne i zapadne Srbije.Pored predstavljanja Velikog Trnova i biblioteke „Petko R. Slavejkov“ iz ovog grada na seminaru se govorilo i o najznačajnijim primerima dobre prakse iz oblasti bibliotečko-informacione delatnosti realizovanim kroz projekte finansirane sredstvima EU.Bibliotekarima iz Srbije o ovome su govorili dr Ivan Aleksandrov, direktor NB „Petko R. Slavejkov“ i Kalina Ivanova, zamenik direktora.
Na Trgu srpskih ratnika, povodom Svetskog dana knjige, Narodna biblioteka „Stefan Prvovenčani“ je organizovala program „Glasam za knjigu“ u kome su učestvovali učenici kraljevačkih osnovnih i srednjih škola a za osnovnoškolce je , potom, u biblioteci organizovan program„Sa decom oko sveta – Bugarska“ u kome je prevodilac Plamen Mateev čitao deci odlomke iz „Zelene bajke plavog neba“. Pored gostiju iz Bugarske, u programu su učestvovali i učenici etno odseka Muzičke škole „Stevan Mokranjac“, učenici OŠ „Vuk Karadžić“ i Vesna Milosavljević, bibliotekar.
Do saradnje biblioteka dva grada je,inače,došlo i zahvaljujući višegodišnjem angažovanju gospodina Plamena Mateeva koji je predhodno , uspešno , poslovno povezao nekoliko kraljevačkih i bugraskih preduzeća a potom i organizovao izložbu slika kraljevčanke Hadži Milene Kovačević u Sofiji i kraljevačkog filigrana Gorana Ristovića-Pokimice u Regionalnom muzeju u Velikom Trnovu.Današnjem programu u Kraljevu prisustvovala su i gospoda Julian Kitipov ataše za kulturu ambasade Bugarske u Srbiji,Ognjen Iliev ataše za štampu i konzul Bugarske u Nišu Hristo Hristov.
Recimo, na kraju , da dva grada, Kraljevo i Veliko Trnovo, na izvestan način, svojim životom i delom povezuje i Rastko Nemanjić-Sveti Sava, brat Stefana Prvovenčanog koga je ,1217 godine, krunisao u Žiči a koji se upokojio u Velikom Trnovu,na Bogojavljenje 1236 godinei , jedno vreme, bio sahranjen u Hramu Svetih četrdeset mučenika u Velikom Trnovu, koji je je zapravo velika grobnica bugarskih careva, jer je tu sahranjeno šest vladara.
Broj pregleda: 5019
Komentari su zatvoreni.