Kraljevo je ,od danas, bogatije za još jedan mural smešten na stepeništu kraj Atletskog stadiona. Kao motiv za ovu nesvakidašnju, šestodelnu, kaskadnu sliku velikog formata poslužila je, rekli su danas, Brezanska reka, jedna od deset reka u našem kraju koje su, predhodnih godina, ozbiljno devastirane gradnjom derivacionih mini –hidroelektarana.
Današnje predstavljane murala od strane predstavnika tri organizacije – Pravo na vodu, Sačuvajmo planinske reke Kraljeva i Spasimo Studenicu jedna je od njihovih, višegodišnjih, aktivnosti u borbi sa očuvanje životne sredine Kraljevačkog kraja između Goča i Golije.
Ovim činom ulepšavanja gradskog jezgra predstavnici ove tri organizacije su želeleli da skrenu pažnju donosiocima odluka u lokalnoj samoupravi, ali i javnosti, na višedecenijsko zanemarivanje prirode i njenih resursa, koji se primenom dela normi lokalnih javnih politika politika zaštite životne sredine, ugrađenih u Prostorni plan države i grada, ozbiljno ugoržava, zarad besomučne trke za profitom pojedinaca po svaku cenu, baš ta životna sredina!
Zato je ovaj događaj ,koji je na žalost, protekao sa manjim brojem posetilaca iskorišćen i kao prilika da se tim istim donosiocima odluka skrene pažnja na njihovo(ne)postupanje jer,prošlo je tri meseca od kada su akteri današnjeg dešavanja, podneli inicijativu za proglašenje moratorijuma na gradnju malih hidroelektrana na teritoriji Kraljeva,na koji ,do danas, nisu dobili nikakav odgovor iz Gradske uprave.
Sa tom namerom upriličeno je da ,danas na licu mesta , a ovih dana i na drugim mestima u gradu, građani mogu da napišu svoje poruke za Gradonačelnika, predsednika Skupštine grada Kraljeva ili Gradsku upravu, na razglednicama sa motivima snimljenim u Kraljevačkom kraju, između Goča i Golije, koje će im biti prosleđene.
A radi se o predelima koji su stanište stotine vrsta ptica i riba,dom su zaštićenim vrstama drveća i drugih biljnih i životinjskih vrsta. Samo Brezanska reka ima oko 110 evidentiranih izvorišta vode. Veliku vrednost imaju i vodotookvi koji nisu formlano zaštićeni i ona se ogleda ne samo u njihovoj važnosti za ekosistem već i značaju koje imaju za ljude koji žive pored njih i koji ove vode koriste za vodnosnadbevanje, napajanje stoke i navodnjavanje njiva ali i za planinarenje, odmor i održivi turizam.
Javnosti i medijma na današnjem događaju su se obratile Žaklina Živković iz inicijative Pravo na vodu, Bojana Minović, i Goran Nikolić ispred inicijative Sačuvajmo planinske reke Kraljeva kao i Jana Danilović, umetnica autorka murala koja je ,inače, doktorirala na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu 2018. godine odbranivši umetničko-istraživački projekat Grad i slika – značaj i funkcija slikarskih intervencija u javnom prostoru.Jana je autorka nekoliko desetina murala i intervencija u javnom prostoru u zemlji i regionu.
Broj pregleda: 565
Komentari su zatvoreni.