Današnjom radionicom u Miločaju,čiji je početak planiran za 18 časova, započinje serija sastanaka na seoskom području planiranih za jun mesec čime se nastavljaju aktivnosti na realizaciji projekta „Informisani gradjani – aktivni ucesnici u planiranju razvoja ruralne infrastrukture“ koga sprovodi udruženje građana „Evropski pokret u Srbiji-Kraljevo“ iz Kraljeva.
Dva su,osnovna,cilja planiranih projektnih aktivnosti. Prvi je pokretanje inicijative za decentralizaciju u planiranju lokalnih finansija,posebno u delu koji se odnosi na u razvoj ruralnih područja ,a drugi je pokretanje građanskog aktivizma u mesnim zajednicama u funkciji većeg učešća građana u planiranju finansija lokalne samouprave.
Uslov svih uslova za realizaciju ovako postavljenih ciljeva je, pre svega, informisanje građana o njihovim pravima i mogućnostima da učestvuju u procesima odlučivanja o raspolaganju javnim prihodima lokalne samouprave.
Ali to je tek prva predpostavka koja će,izvesno je ostati mrtvo slovo na papiru ukoliko Grad kao jedinica lokalne samouprave,tačnije,donosioci ključnih odluka u javnoj upravi grada i Skupštini ne učine određene izmene u postojećoj regulativi ali i praksi organizovanja i sprovođenja javnih rasprava.
A jedna takva javna rasprava o Nacrtu odluke o izmenama i dopunama budžeta Grada za 2021 godinu u ,kako je to formulisano, delu za planiranje investicija u 2021 godini je upravo u toku,traje od 7 do 14 juna.
Izvesno je da će i ona proteći kao i brojne predhodne ,tačnije da će jako mali broj građana biti aktivno uključen u nju, jer su pripreme za njeno održavanje,tajming i vreme trajanja, koncipirani po već ustaljenim metodima.
Zato je jako važno da edukativne aktivnosti koje je planirao „Evropski pokret u Srbiji-Kraljevo“ iz Kraljeva obuhvate što veći broj zainteresovanih građana kojima treba preneti i pozitivna iskustva drugih lokalnih samouprava.
Aktivnosti koje su predhodile ovom večerašnjem, prvom ,od šest planiranih skupova na seoskom području za jun mesec, bile su u funkciji što bolje pripreme za kvalitetno informisanje građana o njihovim pravima za učešće u planiranju razvoja ruralne infrastrukture.
Urađene su dve Analize: stanja postojećih mehanizama finansiranja infrastrukturnih projekata na teritoriji grada Kraljeva i primera decentralizacije sprovedene u Šapcu.
U funkciji priprema organizovana je i studijska poseta gradu Šapcu, gde su se članovi projektnog tima a i predstavnici javne uprave grada Kraljeva upoznali sa primerom prakse u oblasti finansiranja Mesnih zajednica u gradu Šapcu.
Ovaj projekat je dobio podršku projekta Vlade Švajcarske „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT”, koji sprovode Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative. Mišljenje koje je izneto u ovoj publikaciji/članku/studiji/radu je mišljenje autora i ne predstavlja nužno i mišljenje Vlade Švajcarske, Helvetasa ili Građanskih inicijativa
Broj pregleda: 704
Komentari su zatvoreni.